Videa 2021

Poďte s nama na žňa aneb žně našich předků

V neděli 8. srpna 2021 proběhla v Dolních Bojanovicích tato tradiční akce, za přítomnosti domácích i přespolních diváků. Na poli za Úvozem a následně u slovácké chalupy proběhly symbolidké žně, představení staré zemědělské techniky, a také scénky našich ochotníků.

Tož sa podívajte, jak sa indá děualy žňa :-) Pravda, nebyuo to lahké, ale zvláduo sa to všecko a ve větším poklidu, než dnes. Zpívauo sa, popíjauo a lidé byli věc spjatí s přírodů. Byuo to takové větší rozechvění srdce, aj ducha. Šak to "chvění" je poznat aj na kameře, kde to chvílama léce sem tam. To víte, starším lidem už sa barco chvěje, aj dyž nechců... :-)

Poďte s nama na žňa - scénky

Čekání na kombajn a praní "dyňového květu" - scénky místních ochotníků, které odehráli v rámci akce "Poďte s nama na žňa aneb žně našich předků". Dolní Bojanovice, neděle 8. srpna 2021.

Poďte s nama na žňa aneb žně našich předků

Zkrácená verze z akce, která se uskutečnila v neděli 8. srpna 2021. V Dolních Bojanovicích, na poli za Úvozem a následně u slovácké chalupy proběhly symbolidké žně, představení staré zemědělské techniky, a také scénky našich ochotníků.

ZARÁŽÁNÍ HORY

Dolní Bojanovice - neděle 22. srpna 2021.

Jednou ze starých lidových tradic, je i "zarážání hory". Jde o vinažský obřad podle dobového "horenského práva", kterým se symbolicky uzavírají vinohrady, aby v nich nikdo neškodil a nekradl dozrávající hrozny. Zakazuje se tedy vstup do vinohradů všem, kteří tam nemají co pohledávat. Horou se rozumí májka, na jejímž vrcholu je uvázaná kytice z polních květů a láhev loňského vína. Kolem této májky zatlučou vinaři 12 vinohradnických kolků, jako symbol celoroční práce a každý zároveň reprezentuje jednu z vinařských tratí. Od této chvíle se můžou po vinohradu pohybovat jen jejich majitelé, obecní polecajt a hotaři, kteří hlídají vinice před zloději a špačky. Zákaz vstupu se nevztahuje na těhotné ženy a nemocné, kteří si v horkých dnech mohli utrhnout tři hrozny případně o ně požádat vinaře nebo hotaře